připravujeme
Společnost ENACON zajišťuje komplexní ekologické posouzení dle specifických potřeb a záměrů klientů obvykle v kombinaci s dalšími poradenskými službami
připravujeme
Environmental Site Assessment (ESA)
Identifikace známých a potenciálních environmentálních rizik a závazků souvisejících s danou lokalitou.
Ekologické závazky mohou vyplývat z historických i současných aktivit na dané lokalitě, v jejichž důsledku došlo ke znečištění horninového prostředí, jako je např. nakládání s nebezpečnými látkami nebo odpady.
Fáze I
Fáze I ESA ekologického auditu je informativní studií, jejíž součástí je návštěva dané lokality a přezkoumání a vyhodnocení dostupných informací a zdrojů dat s cílem definovat potenciální rizika a v případě potřeby navrhnout další průzkumné práce a studie.
Fáze II
Následně je realizována Fáze II ESA, jejímž úkolem je průzkumem ověřit případnou kontaminaci horninového prostředí a stavebních materiálů. Současně navrhnout odpovídající sanační zásah nebo jiná nápravná opatření.
Fáze III
Dalším krokem může být Fáze III, která již řeší zjištěnou kontaminaci provedením analýzy rizik, sanací znečištěných zemin, podzemních vod nebo monitoringem stavu životního prostředí.
Reference
Due Diligence
Předkupní audit poskytuje klientovi důležitá data pro další rozhodovací proces a pro včasné ošetření rizik v rámci transakce
Současná komplexní environmentální legislativa může při koupi nebo prodeji podniků a nemovitostí nebo změnách majetkových podílů a jiných obchodních transakcích přinášet významné ekologické závazky pro kupujícího i prodávajícího, jakož i pro banky a jiné zúčastněné strany.
ENACON provádí ekologické předkupní audity jednotlivých lokalit, průmyslových podniků nebo administrativních budov a rovněž participuje na velkých mezinárodních transakcích, které se týkají lokalit v České republice a na Slovensku. V rámci ekologického předkupního auditu poskytuje ENACON dle požadavků klienta rovněž vyhodnocení souladu s právními požadavky s případným návrhem řešení neshodných situací po ukončení transakce a dále hodnotí aspekty dalšího rozvoje lokality z pohledu územního plánování, povolovacího procesu nebo kapacity základní infrastruktury.
Ekologický předkupní audit bývá často rozšířen o předkupní audit BOZP
Reference
Compliance Audit
Nezávislé posouzení podniku nebo společnosti s cílem identifikovat nesoulad s relevantní environmentální legislativou
Audit souladu s právními požadavky je nezávislé posouzení podniku nebo společnosti s cílem identifikovat nesoulad s relevantní environmentální legislativou. Compliance Audit je užitečným nástrojem pro management podniku k plnění právních požadavků a k eliminaci či snížení rizika správních řízení či sankcí ze strany státních orgánů. V rámci Compliance Auditu lze rovněž posoudit environmentální programy podniku a plnění korporátních požadavků, případně navrhnout další zlepšení v oblasti ochrany životního prostředí nad rámec právních povinností.
ENACON provedl řadu auditů souladu s environmentální legislativou zahrnující široké spektrum průmyslových podniků od jednotlivých závodů až po komplexní auditové programy pro nadnárodní společnosti. Auditoři ENACONu mají zkušenosti v oblasti ochrany ovzduší, nakládání s vodami a odpadními vodami, odpadového hospodářství, nakládání s nebezpečnými a dalšími závadnými látkami jako jsou azbesty, látky poškozující ozónovou vrstvu, PCB, apod. Environmentální audity souladu s legislativou jsou často kombinovány s audity bezpečnosti práce.
Reference
V severoamerickém pojetí se Fáze I ekologického auditu provádí podle ASTM standardu a zaměřuje se především na zjištění případného znečištění horninového prostředí v důsledku nakládání s ropnými látkami a kontaminanty a identifikaci přítomnosti nebezpečných látek na dané lokalitě.
Fáze I provedená podle ASTM pak zahrnuje přezkoumání potenciálního znečištění horninového prostředí, kvality podzemních a povrchových vod, současné a historické používání nebezpečných látek a nakládání s odpadem, identifikaci nebezpečných látek v budovách a potenciální přítomnost azbestu a polychlorovaných bifenylů.
V Evropském prostoru má Fáze I zpravidla širší rozsah, než je požadováno podle ASTM, a zahrnuje i vyhodnocení současných činností na dané lokalitě z pohledu souladu s právními požadavky. Pozornost je věnována i emisím do ovzduší, nakládání s vodami a vypouštění odpadních vod, řádné likvidaci odpadu, venkovnímu hluku, environmentálním povolením a dalším enviromentálním aspektům, které by mohly být předmětem pokuty ze strany správních orgánů nebo by mohly být spojeny s potřebou významných investic.
Průzkumné práce Fáze II ekologického auditu zahrnují především odběr vzorků zemin, půdního vzduchu a/nebo podzemní vody a jejich laboratorní analýzy.
Základní strategii průzkumu a výběr nejvhodnějších metod vrtných, vzorkovacích a laboratorních prací připravuje ENACON dle zadání klienta zejména na základě informací získaných v průběhu Fáze I EA.
Průzkumné práce v rámci Fáze II EA realizuje ENACON ve spolupráci s kvalifikovanými a mnohokrát ověřenými subdodavateli a laboratořemi akreditovanými a certifikovanými pro environmentální průzkum, které jsou akceptovány úřady státní správy.
Výsledky získané v průběhu Fáze II EA jsou porovnávány se všeobecně platnými standardy, ale zejména s kritérii, která jsou pro tento účel definována v legislativě země, ve které průzkum probíhá (v České republice jsou to například kritéria daná Metodickým pokynem Ministerstva životního prostředí). Významnost zjištěné kontaminace je pak dále posuzována v souvislosti s místními a regionálními přírodními podmínkami a zejména pak s ohledem na možné ohrožení citlivých receptorů v okolí lokality (například přírodní vodní zdroje, nejbližší obytné zóny, přírodní chráněné území atd.).
Výsledek Fáze II EA poskytuje klientovi možnosti a doporučení dalších opatření (jako jsou například doplňkový průzkum, Monitoring, Analýza Rizik nebo Sanace) včetně odhadu nákladů na jejich provedení. Tyto informace se pak mohou stát důležitým základem pro vyjednání podmínek plánované transakce.
ENACON má zkušenosti s prováděním ekologických předkupních auditů (Due Diligence) a auditů souladu s právními požadavky (Compliance) a ekologických auditů (Environmental Site Assessment) v České republice a na Slovensku zahrnujících průmyslové podniky, administrativní budovy, komerční centra, rozvojová území a připravované průmyslové zóny (greenfield), jakož i opuštěné průmyslové areály (brownfield).