Novela nařízení vlády 361/2007 o podmínkách ochrany zdraví při práci
S účinností od 1.1. 2024 vyšla dne 18. října ve Sbírce zákonů novela č. 330/2023 Sb. nařízení vlády 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Některá ustanovení nabývají účinnosti až 1.7. 2024. Novela se týká zejména bezpečnostních přestávek, podmínek pro manipulaci s břemeny a mikroklimatických podmínek.
řed nabytím účinnosti novely č. 330/2023 přehodnotila vláda přijaté změny a rozhodla o další novele, která ve Sbírce zákonů vyšla pod č. 452/2023. Tato druhá novela ruší změny navrhované novelou č. 330/2023 týkající se bezpečnostních přestávek. Zamýšlené rozšíření bezpečnostních přestávek, doposud stanovené v rozsahu 5-10 minut, na minimálně 10 minut, bylo druhou novelou č. 452/2023 zrušeno. Bezpečnostní přestávky pro práce překračující hygienické limity z hlediska celkové fyzické a lokální svalové zátěže (§25a), přijatelných a nepřijatelných pracovních poloh (§27a), ruční manipulace s břemeny (§30) a dále práce spojené s monotonií, práce ve vnuceném pracovním tempu (§33) a práce se zrakovou zátěží (§35) tak zůstávají v původním rozsahu.
Níže uvádíme zásadní změny, které přináší novela č. 330/2023.
Upravuje se hodnocení zdravotního rizika při ruční manipulaci s břemenem a nově se v případě prodloužené směny (více než 8 hodin) nenavyšuje hygienický limit pro přípustnou celkovou kumulativní hmotnost břemen (tj. 10 000 kg pro muže a 6 500 kg pro ženu). V příloze č. 5 se doplnila část D Hodnocení ruční manipulace s břemeny se zohledněním pracovní polohy.
Z hlediska hodnocení zátěže teplem pro práce zařazené do třídy I a IIa za mimořádně teplého dne, kdy teplota překročí 36 °C, již nemusí být navíc uplatněn režim střídání práce a bezpečnostní přestávky. Pro tyto práce zůstává požadavek na náhradu ztráty tekutin při překročení teploty 30 °C.
Došlo ke zrušení části B přílohy 1. Při posuzování dlouhodobě a krátkodobě přípustné doby práce ve směně pro aklimatizovaného i neaklimatizovaného zaměstnance se nově bude postupovat podle výpočtu tepelné bilance dle ČSN EN ISO 7933 Ergonomie tepelného prostředí – analytické stanovení a interpretace tepelného stresu pomocí výpočtu předpovídané tepelné zátěže. Při hodnocení dlouhodobě a krátkodobě přípustné zátěže teplem je možné vycházet i z přímých měření, a to měření ztráty vody potem a dýcháním, teploty vnitřního prostředí organizmu a srdeční frekvence.
Z hlediska hodnocení zátěže chladem bylo doplněno, že doba nepřetržitého trvání práce při teplotě od 13°C do 4,1°C nesmí přesáhnout 3 hodiny. Při stanovení potřebné tepelné izolace oděvu se postupuje podle ČSN EN ISO 11079 Ergonomie tepelného prostředí – stanovení a interpretace stresu z chladu pomocí potřebné izolace oděvu (IREQ) a místních účinků chladu.
Definice chemických karcinogenů, mutagenů nebo látek toxických pro reprodukci byla formálně rozšířena o pracovní procesy s rizikem chemické karcinogenity, které jsou nyní uvedené v příloze č. 2, části C k tomuto nařízení. V příloze č. 2, část A došlo ke snížení limitů (PEL, NPK-P) pro některé karcinogeny a toxické látky. Jedná se například o postupné snižování PEL pro benzen, snížení PEL pro kadmium a jeho anorganické sloučeniny od roku 2027, snížení PEL a NPK 2-propennitrilu od roku 2026, a dále mírné snížení PEL pro 1,2-dibromethan, dimethylamin a chlorbenzen.
Změny nastaly v požadavcích na osvětlení vnitřních pracovišť s trvalou prací uvedených v §45. Místo pojmu umělé osvětlení se zavádí pojem elektrické osvětlení. Zaměstnavatel musí zajistit, aby práce na nově zřizovaných pracovištích a na základě písemné dohody s orgány ochrany veřejného zdraví i na současných pracovištích s nevyhovujícím denním osvětlením netvořila více než polovinu směny, nebo aby po nejvýše dvou pracovních dnech trvalé práce na těchto pracovištích následovala nejméně jedna celá směna v prostoru s vyhovujícím denním nebo sdruženým osvětlením, nebo následoval jeden den odpočinku.
V rozšířeném §45a se nově definuje požadavek na denní osvětlení místnosti pro odpočinek, dále na údržbu a čištění osvětlovacích soustav a osvětlovacích otvorů. Zaměstnanci musí být umožněno manipulovat s okny a světlíky, pokud jsou otevíratelné.
Požadované hodnoty elektrického osvětlení se v projektu ověřují podle návrhu osvětlení včetně jeho výpočtu. Po realizaci projektu provede akreditovaná laboratoř vždy měření v souladu s postupy popsanými v českých technických normách upravujících měření elektrického osvětlení.
Přibyla nová ustanovení definující požadavky na osvětlení venkovních pracovišť, §45b Osvětlení venkovních pracovišť bez trvalé práce a § 45c Osvětlení venkovních pracovišť s trvalou prací.